ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Renata Kałuża - sportowiec niepełnosprawny roku

2015-01-19 do 2015-02-03 // Oglądano: 1417 // Wstecz
Renata Kałuża - sportowiec niepełnosprawny rokuZa nami 80. Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polskiej na najlepszego polskiego sportowca 2014 r. Tytuł ten przypadł zasłużenie skoczkowi Kamilowi Stochowi. 10 stycznia odbyła się Gala Mistrzów Sportu, podczas której ogłoszone zostały wyniki. Przedstawiono także wyróżnienia, które otrzymała m.in. uprawiająca kolarstwo Renata Kałuża - tytuł dla najlepszego sportowca niepełnosprawnego roku.

Renata Kałuża pochodzi z Czarnego Dunajca. Tu się wychowała, uczęszczała do Szkoły Podstawowej, tu trenowała. W latach 2008 - 2013 pracowała w Urzędzie Gminy Czarny Dunajec. Obecnie mieszka i trenuje w Hiszpanii.

Renata Kałuża w 2007 r. uległa wypadkowi, podczas wspinaczki górskiej, w wyniku którego złamała kręgosłup. Upadek wywołał trwały paraliż. Po długotrwałej rehabilitacji Renata wróciła do sportu, do uprawiania kolarstwa. Treningi opłaciły się. Wygrała maraton nowojorski. W 2013 r. wygrała Puchar Świata w kolarstwie niepełnosprawnych oraz zdobyła dwa srebrne medale na Mistrzostwach Świata w Kanadzie. W 2014 w Stanach Zjednoczonych zdobyła Mistrzostwo Świata w para - kolarstwie. Została też okrzyknięta najlepszą kolarką świata.

- Podczas wspinaczki w Tatrach, Renata Kałuża uległa wypadkowi, który okazał się dla niej feralny. Jednak nie poddała się i dalej chciała żyć aktywnie. Rok po wypadku kupiła pierwszy rower ręczny - hand bike, na którym parę lat później, jako pierwsza Polka wygrała maraton nowojorski. Dziś jest wicemistrzynią Świata, a jej cel to Igrzyska Olimpijskie w Rio - mówił Przemysław Babiarz, jeden z prowadzących Galę Mistrzów Sportu.

Wyróżnienie ogłosiła kolarka Maja Włoszczowska, mówiąc, że historia Renaty Kałuży to dowód, że wiara przenosi góry

- Dziękuję bardzo za tak ogromne wyróżnienie. To był naprawdę szczególny rok w mojej karierze. Chciałam bardzo podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do mojego sukcesu, a w szczególności mojej rodzinie, moim rodzicom, siostrom - Kasi, Wioli, Monice, także moim kolegom i koleżankom handbikowcom, z którymi trenowałam, którzy stale mnie motywują, mojemu trenerowi Jakubowi Pieniążkowi za jego profesjonalizm, za jego perfekcyjną kalkulację jeżeli chodzi o moje wyniki, ale w szczególności dziękuję mojemu mężowi Darkowi za to, że zawsze mnie wspiera, zawsze we mnie wierzy i ta nagroda jest także dla Ciebie Darusiu. Dziękuję bardzo - mówiła Renata Kałuża tuż po ogłoszeniu wyników.

Serdecznie gratulujemy Renacie Kałuży i życzymy kolejnych sukcesów w dalszej karierze zawodniczej, jak i w życiu osobistym.