ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Szlachetna Paczka gimnazjalistów

2014-12-20 do 2015-01-10 // Oglądano: 934 // Wstecz
Szlachetna Paczka gimnazjalistówŚwięta Bożego Narodzenia poza wartościami religijnymi kojarzą się nam z prezentami. Wzajemne obdarowywanie się w rodzinach nie jest niczym niezwykłym. Jednak gdy przybiera formę zorganizowaną, staje się wyzwaniem i zadaniem, w które włącza się coraz więcej osób. Tak jest z pomysłem nazwanym „Szlachetną Paczką” obchodzącym w tym roku czternaste urodziny.

Akcja została zorganizowana po raz pierwszy w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia „Wiosna”) obdarowała 30 ubogich rodzin. Obecnie projekt „Szlachetnej Paczki” ma charakter ogólnopolski i łączy działania setek tysięcy osób. Są wśród nich postaci z pierwszych stron gazet - artyści, sportowcy, aktorzy czy dziennikarze. Do akcji włączył się nawet papież Franciszek, wspomagając jedną z potrzebujących rodzin. Ale w większości są to anonimowi darczyńcy. Według niepełnych jeszcze danych idea pomocy połączyła w tym roku ponad 800 000 osób a wartość paczek przekroczyła 41 milionów złotych.

W tym roku już trzeci raz uczniowie, rodzice i nauczyciele z Gimnazjum w Załucznem zaangażowali się w przygotowanie „Szlachetnej Paczki” dla wybranej rodziny. Przewodniczący klas sami zdecydowali, komu będą pomagać. W akcję włączyli się wszyscy: uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, parafia i mieszkańcy czterech miejscowości, z których młodzież wspólnie się uczy: Działu, Pieniążkowic, Odrowąża i Załucznego. Zbierano żywność, środki czystości, odzież, obuwie, pomoce szkolne, zabawki, artykuły wyposażenia mieszkania oraz pieniądze. Za zebrane fundusze zakupiono artykuły, których nie udało się zebrać a znajdowały się na liście potrzeb rodziny. W sumie do magazynu „Szlachetnej Paczki” w Nowym Targu przekazano ponad 20 dużych pudeł, dwie wersalki i kuchenkę gazową. Dzięki ofiarności darczyńców udało się spełnić wszystkie życzenia rodziny. Dodatkowo przekazano kolejnych kilkanaście pudeł z rzeczami używanymi.

Pomysł dzielenia się z innymi należy do bardzo cennych i szlachetnych inicjatyw. W młodych ludziach rozwija wrażliwość i leczy z egoizmu. I oby takich działań było jak najwięcej. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania „Szlachetnej Paczki” w imieniu młodzieży gorąco dziękujemy i już dziś zapraszamy do współpracy w następnym roku.

Say