ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Narodowe Święto Niepodległości

2014-11-17 do 2014-11-30 // Oglądano: 1905 // Wstecz
Narodowe Święto Niepodległości11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych - Narodowe Święto Niepodległości. Gminne obchody święta zaplanowano w tym roku w Chochołowie. Wydarzenie stało się manifestacją uczuć patriotycznych i okazją do uczczenia pamięci bohaterów, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jacka, którą celebrowała czwórka kapłanów z Cichego i Chochołowa. Okolicznościowe kazanie wygłosił wikariusz parafii Miętustwo, ks. Przemysław Cios. Po liturgii uczestnicy Narodowego Święta udali się w zorganizowanym szyku pod pomnik Powstańców Chochołowskich, gdzie odśpiewano hymn państwowy. I złożono wieńce. Wśród oddających cześć bohaterom przeszłości był wójt gminy Czarny Dunajec Józef Babicz i przewodnicząca Rady Gminy Beata Palenik, delegacja Straży Granicznej i Policji, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy szkół i pracownicy urzędu gminy. Wszyscy obecni zebrali się po to, by zachować pamięć o tych ludziach i wydarzeniach, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Przed spotkaniem w Chochołowie delegacje władz samorządowych odwiedziły Czarny Dunajec i Odrowąż. Tam również złożono wieńce i zapalono znicze przy pomnikach ofiar walk o wolność.

Ważną atrakcją obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Chochołowie było spotkanie w budynku szkoły podstawowej, gdzie odbyło się podsumowanie II Powiatowego Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża, połączone z koncertem laureatów. Przybyłych na uroczystość powitał dyrektor szkoły Stanisław Chowaniec. Były również inne wystąpienia oficjalne, w tym przemówienie przewodniczącej Rady Gminy Beaty Palenik i odczytanie protokołu z postanowieniami komisji konkursowej. Nagrody wręczano wspólnie – dyrektorka SP w Odrowążu Iwona Florczyk, członkowie jury oraz Wójt Józef Babicz, przewodnicząca rady Gminy Beata Palenik, skarbnik gminy Stanisława Pilch i dyrektorka GZO Anna Słodyczka. Później kolejni laureaci konkursu prezentowali nagrodzone występy. Wśród występujących znaleźli się miedzy innymi: Julia Jarząbek ze SP Nr 6 w Nowym Targu, Karolina Gawron ze SP w Pieniążkowicach, Adrian Mrugała  - SP nr 3 w Cichem, zespoły wokalne: ze SP w Odrowążu, SP nr 3 w Cichem, przedszkola  SPSK nr 1 w Starem Bystrem, „Promyczki” ze SP w Chochołowie i zdobywczyni Grand Prix - Julia Gwiżdż ze SP Nr 4 w Nowym Targu. Niezwykła atmosfera wspólnego przeżywania patriotycznych pieśni udzieliła się wszystkim słuchającym laureatów konkursu. Na zakończenie zaproszono wszystkich do dalszego świętowania przy stołach.

Narodowe Święto Niepodległości to dzień niezwykły, wyjątkowy, wielki i ważny. Rozwijając formułę jego świętowania a zwłaszcza włączając w nie dzieci i młodzież dbamy o to, by takim pozostał na zawsze. 

Say