ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Przedszkolaki z rekordem Guinnessa

2014-10-21 do 2014-11-05 // Oglądano: 1494 // Wstecz
Przedszkolaki z rekordem Guinnessa"Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda. Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty, Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” – te słowa popularnej piosenki „Fasolek” towarzyszyły czarnodunajeckim przedszkolakom podczas akcji pobijania rekordu Guinnessa w jednoczesnym myciu zębów.

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu w bieżącym roku szkolnym biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej dla przedszkolaków Akademii Aquafresh. Jest to największy w Polsce program profilaktyki higieny jamy ustnej .

30 września o godz. 12.00 w ramach Akademii odbyła się akcja ustanowienia nowego rekordu Guinnessa, w największej ilości dzieci myjących jednocześnie ząbki. Nowy rekord został ustanowiony w ilości 257 500 uczestników z całej Polski.

- Wszystkie dzieci za udział w akcji otrzymały specjalne certyfikaty, świadczące o uczestnictwie. Przygotowanie do ustanowienia rekordu, poprzedzone było wspólną zabawą w ogrodzie z pastusiami Lilly, Billy, Milky. Nie zabrakło też Barneya i Robaczka Próchniaczka. Podsumowaniem całej akcji było spotkanie z panią stomatolog, która zapoznała dzieci z profilaktyką jamy ustnej. Dzieci chętnie odpowiadały na jej pytania, za co w nagrodę otrzymały pasty do zębów i naklejki „Dzielny pacjent” - mówi Anna Madetko, koordynator akcji w czarnodunajeckim przedszkolu.

- Poprzedni rekord Guinnessa w największej ilości osób szczotkujących jednocześnie zęby w różnych miejscach został ustanowiony w Indiach w 2007 roku, gdzie 177 003 osoby szczotkowały zęby w 380 miejscach - dodaje.

Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków "Akademia Aquafresh” koncentruje się na profilaktyce stomatologicznej u dzieci najmłodszych, przedszkolnych.

- Głównym celem jest zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci poprzez działania profilaktyczne i edukacyjne. Podjęte działania maja zachęcić najmłodszych do codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Statystycznie polskie dziecko w wieku przedszkolnym posiada 5 ząbków zaatakowanych próchnicą, z czego wyleczony jest tylko jeden - mówi Anna Madetko.

- Dane takie przedstawia nam program Ministerstwa Zdrowia, monitorowane w polskiej populacji w latach 2010- 2012. Pierwsze lata życia dziecka są niezwykle ważne w przeciwdziałaniu rozwojowi próchnicy. Próchnica ząbków mlecznych znacznie zwiększa ryzyko próchnicy ząbków stałych. Dzięki wspólnym działaniom podjętym poprzez nauczycieli, rodziców, uda się wykształcić u dzieci nawyk codziennego dbania o ząbki. Niezbędna do promowania zdrowia jest profilaktyka, a także systematyczne kontrole w gabinecie stomatologa – mówi.

Wspólna zabawa w Przedszkolu Samorządowym w Czarnym Dunajcu nie nie mogła się odbyć bez wkładu wszystkich pracowników przedszkola. - Wszystkim dziękujemy za udział we wspaniałej zabawie - podkreśla Anna Madetko.


źródło: Góral Info

http://goral.info.pl/portal/index.php/aktualnosci/3291-przedszkolaki-z-rekordem-guinnessa-zdjecia