ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Dzień Edukacji Narodowej

2014-10-13 do 2014-10-15 // Oglądano: 1755 // Wstecz
Dzień Edukacji Narodowej

Dzisiaj świętujemy Dzień Edu­ka­cji Na­ro­do­wej, zwany także Dniem Na­uczy­cie­la. Z tej okazji składamy wszystkim nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty życzenia wszyst­ko naj­lep­sze­go.

Dzień Edu­ka­cji Na­ro­do­wej upamiętnia powołanie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku i późniejszą reformę szkolnictwa. W powojennej Polsce święto oświaty ustanowiono 27 kwietnia 1972 r. i nazwano Dniem Nauczyciela. Od 1982 roku obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej, choć potocznie dalej mówimy o tym dniu Dzień Nauczyciela. Współcześnie Dzień Edukacji Narodowej jest dla uczniów dniem ustawowo wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu w wielu polskich szkołach odbywają się tzw. akademie, podczas których uczniowie prezentują przedstawienia i wiersze, tematycznie zwiazane z przypominanymi wydarzeniami historycznymi. Niestety, dla nauczycieli nie jest to dzień wolny od pracy.

  W Polsce Dzień Edukacji Narodowej przypada co roku 14 października. Natomiast Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest w ponad 100 krajach od 1994 roku pod patronatem UNESCO w dniu 5 października. Pamiętajmy zatem także o naszych nauczycielach w dniu ich święta.

Say