ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Przeziyracka w „Dominówce”

2014-10-13 do 2014-10-27 // Oglądano: 2495 // Wstecz
Przeziyracka w „Dominówce”

Sceniczne popisy młodych tancerzy i śpiewaków góralskich

W ubiegłą niedzielę, 5 października, w siedzibie Związku Podhalan w Ratułowie, zwanej powszechnie „Dominówką”, zorganizowano XXVII Przeziyrackę Młodych Toniecników i Śpiewoków Góralskich.

W przeglądzie przygotowanym przez Centrum Kultury i Promocji Urzędu Gminy w Czarnym Dunajcu wzięło udział  41 par tanecznych, 11 grup tańca zbójnickiego, 39 grup śpiewaczych i 38 solistów z 31 zespołów regionalnych. Współorganizatorami spotkania był jak zwykle miejscowy oddział Związku Podhalan i lokalne instytucje z Ratułowa. Patronat honorowy sprawował Starosta Nowotarski.

W konkursowym przeglądzie zwanym Przeziyracką biorą zasadniczo udział wykonawcy zrzeszeni w zespołach regionalnych, choć mogą uczestniczyć również osoby niezrzeszone, za to kultywujące tradycje rodzinne i pokoleniowe. Popisy tańca i śpiewu prezentowane są w trzech kategoriach w zależności od wieku wykonawców: najmłodsi w wieku 5 – 8 lat to kategoria pierwsza, starsi w wieku 9 – 12 lat występują w kategorii drugiej, najstarsi w wieku 13 – 15 lat oceniani są w kategorii trzeciej. Prezentacje ocenia Komisja Artystyczna, decydująca o późniejszym przyznaniu nagród, dyplomów i wyróżnień. W tym roku zasiadali w niej: Jan Stachoń jako przewodniczący oraz Marcin Kudasik i Andrzej Jakubiec. Dla wyrównania szans wszystkim występującym przygrywali ci sami muzykanci. Publiczność zebrana w „Dominówce” a wraz z nią Komisja Artystyczna z uwagą oglądała i wysłuchała startujących. Wszystko po to, by sprawiedliwie ocenić młodych wykonawców. Na zakończenie imprezy odbyło się bowiem podsumowanie Przeziyracki, czyli ogłoszenie wyników. Nagrody i dyplomy wręczali zwycięzcom członkowie Komisji Artystycznej. Podobnie jak w latach poprzednich gremium oceniające podziękowało uczestnikom za doznania artystyczne a organizatorom za ufundowanie nagród i przygotowanie przeglądu. Były również uwagi. Poziom konkursu nie należał do najwyższych, natomiast ilość uczestników była imponująca – czytamy w protokole – prosimy instruktorów i kierowników zespołów, aby zwrócić uwagę na dobór repertuaru stosownie do wieku wykonawców oraz by wychwycić charakterystyczne cechy tańca danej miejscowości, nieuchwytne dla przeciętnego widza. Dostrzeżono zwłaszcza mankamenty ubioru dzieci, by nie robić rewii mody - wyszycie gorsetów i portek góralskich nie musi być bogate, ale zgodne z tradycją, bo przez nieodpowiedni ubiór krzywdzimy dzieci i nasz piękny region.

Wyniki XXVII Przeziyracki w Ratułowie

Wśród grup śpiewaczych w kategorii pierwszej zwyciężyli ,,Odrowązianie” z Odrowąża, drugą nagrodę otrzymali ,,Mali Miętusianie” z Miętustwa a trzecią „Piekielnicanie” z Piekielnika. W kategorii drugiej pierwsze miejsce wyśpiewali ,,Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, drugie „Dzielanie” z Działu, trzecie ,,Mali Miętusianie” z Miętustwa. W kategorii trzeciej pierwsze miejsce zajął także zespół ,,Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, druga była „Zornica” TCKiS Jutrzenka Zakopane, trzecie miejsce dla zespołów: im. Bartusia Obrochty z Zakopanego i „Krzesanego” z Cichego.

W kategorii tańca solowego - par tanecznych wyniki są następujące:

- w kategorii najmłodszych wygrali: Katarzyna Pietrzyk i Szymon Pietrzyk - zespół „Orlęta” z Bukowiny Tatrzańskiej, drugie miejsce zdobyli: Julia Styrczula i Jakub Nowak - zespół „Tatry” z Ratułowa, trzecie zajęli: Justyna Małkuch i Jakub Stoch - zespół „Mali Holni” z Sierockiego

- w kategorii drugiej: Natalia Mierzwa i Hubert Zając - zespół „Krzesany ” z Cichego, potem Weronika Pańszczyk i Łukasz Kostecki - zespół „Mali Biołodunajcanie” z Białego Dunajca, trzecie miejsce: Joanna Krzeptowska i Paweł Mulica - zespół „Polany” z Kościeliska.

- w kategorii trzeciej zwyciężyła para: Karolina Rol i Marcin Babiarz - zespół „Zyngierki” z Maruszyny, drugie miejsce zajęli: Karolina Stękała i Łukasz Jakubiec - zespół „Krzesany ” z Cichego, trzecie miejsce wywalczyli: Dorota Joniak i Jan Łukaszczyk - zespół „Młode Bartusie” z Murzasichla oraz Joanna Topór-Orawiec i Daniel Strama - zespół „Zornica” TCKiS Jutrzenka Zakopane.

W śpiewie solowym w kategorii pierwszej komisja przyznała pierwsze miejsce Katarzynie Głód z Bukowiny Tatrzańskiej, drugie Marioli Borowicz z Czerwiennego, trzecie Zuzannie Kopieć z Ratułowa. W kategorii drugiej pierwsze miejsce zbobyła Maria Sieczka z Zakopanego, drugie Martyna Łukaszczyk z Murzasichla, trzecie Agnieszka Jarosz z Nowego Bystrego. W kategorii trzeciej pierwszej nagrody nie przyznano, drugi był Stanisław Kwak ze Skrzypnego, trzeciej nagrody też nie wręczono.

Wśród wykonawców tańca zbójnickiego w kategorii pierwszej wygrała „Zeleźnica” z Pieniążkowic, drugie miejsce zajęły ,,Tatry” z Ratułowa, trzecie „Krzesani” ze Spytkowic. W kategorii drugiej wygrali ,,Sykowni” z Załucznego, drugie były ,,Turnie” ze Starego Bystrego, trzeci „Bystrzanie” z Nowego Bystrego.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom a zwłaszcza zwycięzcom poszczególnych kategorii. Pełny zapis protokołu można znaleźć na stronie organizatora, czyli CKiP w Czarnym Dunajcu. Następna Przeziyracka już za rok – serdecznie zapraszamy.

Say