ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Hołdymas 2014 - gminne dożynki

2014-09-10 do 2014-09-25 // Oglądano: 3133 // Wstecz
Hołdymas 2014 - gminne dożynkiW ostatnią niedzielę sierpnia po raz 24. świętowano w Czarnym Dunajcu pomyślne zebranie plonów i zbliżający się koniec tegorocznych prac polowych. Mowa o dożynkach gminnych zwanych Hołdymasem. Głównym organizatorem imprezy był jak zwykle czarnodunajecki Urząd Gminy a dokładnie Centrum Kultury i Promocji. W przygotowania włączyły się także lokalne instytucje i organizacje. Nie zawiedli też sponsorzy, których hojność znacząco podnosi atrakcyjność programu obchodów. Hołdymas jak zwykle gwarantował dobrą zabawę wszystkim uczestnikom gminnego święta.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się konkursem wieńców dożynkowych. Efekty działań lokalnych twórców przyjmują często bardzo oryginalne kształty i formy. Wspólny pozostaje budulec: to najczęściej ziarna zbóż, kłosy, łodygi i owoce. Ich wykonanie jest zazwyczaj bardzo czasochłonne, a rozmiary bywają imponujące. Ocenione wieńce w orszaku wraz z pocztami sztandarowymi trafiły do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta msza święta, sprawowana w duchu dziękczynienia za tegoroczne plony. W liturgii jak zwykle uczestniczyli mieszkańcy, zaproszeni goście, władze gminy i radni. W procesji z darami przyniesiono głównie chleb i miód, symbolizujące rolniczy trud i ciężką pracę. Do symboliki i roli chleba w naszym życiu nawiązał też w homilii główny celebrans ks. Aleksander Salamon. Na zakończenie liturgii poświęcono ustawione przed ołtarzem wieńce dożynkowe.

Dalsze obchody Hołdymasu to już teren stadionu sportowego i okolic, gdzie uczestnicy dożynek przeszli w uroczystym pochodzie. Na miejscu przywitał zebranych gospodarz uroczystości czyli wójt Józef Babicz. Przypomniał w wystąpieniu najważniejsze sukcesy rolników i hodowców z gminy oraz życzył wszystkim dobrej zabawy. Wójt Józef Babicz podziękował także zaproszonym gościom wręczając im pamiątkowe ciupagi. Potem zebrani na stadionie obejrzeli przejazd zaprzęgów paradnych i gospodarskich. Ogłoszono także wyniki licznych konkursów, organizowanych przy okazji dożynek. Wielką popularnością cieszył się jak zwykle konkurs na oryginalne i najlepiej przygotowane potrawy regionalne. Koleje atrakcje czekały na uczestników Hołdymasu na plenerowej scenie. Tradycyjnie koncertowała orkiestra dęta z Czarnego Dunajca. Wystąpił też zespół regionalny „Watra” z obrzędem weselnym i „Serdocki” z Podszkla w docenianym na wielu konkursach własnym programem. Sporą atrakcją były występy zespołu regionalnego „Tijeras” z Peru, który pokazał się w Czarnym Dunajcu przy okazji ich pobytu w Zakopanem. Były ponadto konkursy z nagrodami, zabawy dla dzieci i dorosłych, gastronomia, miejsca w namiotach i pod parasolami. Tańczyła i śpiewała „Zbójecko familia” i kapela „Kamraty” ze Śląska. Był pokaz mody góralskiej i serwowana w kilku odsłonach prezentacja sukien ślubnych i wyjściowych. A wieczorem kolejne koncerty i występy, przedzielone konkursami i pokazem sztucznych ogni.  Wystąpiły takie zespoły jak „Siklawa” i „De Nuevo”oraz Kabaret „Truteń” ze Skawy. Całość zakończyła zabawa taneczna. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z niedzielnego świętowania.

Say