ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Odszedł ks. Tadeusz Juchas

2014-05-17 do 2014-05-25 // Oglądano: 1678 // Wstecz
Odszedł ks. Tadeusz JuchasDziś w nocy w szpitalu im. Rydygiera w Krakowie zmarł ks. prałat Tadeusz Juchas, długoletni proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Ludźmierzu.

Był blisko związany z naszą gminą, bo urodził się i dorastał w Starem Bystrem. Ukończył szkołę podstawowa w Starem Bystrem, potem liceum w Jabłonce. W 1972 roku z rąk kard. Karola Wojtyły przyjął święcenia kapłańskie. Od 1985 roku był najpierw administratorem a później proboszczem ludźmierskiej parafii. Dzięki jego staraniom Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej rozwinęło się i rozrosło. Powstał ołtarz polowy i krużganki, potem Ogród Różańcowy i Dom Pielgrzyma. Ale najważniejsza była umiejętność łączenia funkcji proboszcza parafii i kustosza sanktuarium.  Ja wiem, co mam robić – ­mawiał ks. Juchas -  mam dziesięć przykazań i Ewangelię i zgodnie z tym próbuję układać siebie i innych. Tyle wystarczy.

Wśród licznych życiowych doświadczeń najtrudniejszym i zarazem ostatnim okazała się ciężka choroba. Do ostatnich dni pozostał pełnym energii i dowcipu, niezwykle lubianym i szanownym kapłanem. I takim pozostanie w naszej pamięci.

Say