ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Święty Jan Paweł II

2014-04-28 do 2014-05-11 // Oglądano: 1555 // Wstecz
Święty Jan Paweł IIW niedzielę, 27 kwietnia, papież Franciszek podczas uroczystej mszy świętej na Placu Świętego Piotra w Watykanie ogłosił świętymi swoich poprzedników: Jana XXIII i Jana Pawła II. Od tego momentu w całym Kościele katolickim obaj kanonizowani papieże podlegają kultowi należnemu świętym. W tym historycznym wydarzeniu uczestniczyło 120 delegacji państwowych oraz kilkaset tysięcy wiernych, w tym wielu z Polski. Wśród obecnych w Rzymie byli również mieszkańcy naszej gminy.

Najważniejszym momentem liturgii było wygłoszenie przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej: Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Bezpośrednio po tych słowach przy ołtarzu umieszczono relikwie nowych świętych. Jeden z relikwiarzy przyniosła Kostarykanka Floribeth Mora Diaz, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II. Następnie prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podziękował Ojcu Świętemu za ogłoszenie świętymi papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Wśród celebrujących liturgię z papieżem Franciszkiem byli bliscy współpracownicy Jana Pawła II - kardynałowie Stanisław Dziwisz, Angelo Sodano i Giovanni Battista Re. Mszę koncelebrował również papież-emeryt Benedykt XVI. 

Plac Świętego Piotra był dokładnie wypełniony pielgrzymami. Wśród gości honorowych były delegacje oficjalne ze 120 krajów. Polskę reprezentował prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk, byli także poprzedni prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Według danych Watykanu na placu przebywało pół miliona wiernych a na przyległych ulicach około 300 tysięcy. Wszyscy z przejęciem uczestniczyli w epokowym wydarzeniu. W homilii papież Franciszek nazwał nowych świętych ludźmi mężnymi, którzy złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia. Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii; silniejsze było w nich miłosierdzie Boga. Papież Franciszek podkreślił, że obaj nowi święci otrzymali w darze od Jezusa nadzieję i radość, które przekazali obficie Ludowi Bożemu, otrzymując za to nagrodę wieczną. Jan XXIII i Jan Paweł II współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu - dodał papież. Mówiąc o Janie Pawle II powiedział, że w posłudze Ludowi Bożemu był on papieżem rodziny. Swoją homilię papież zakończył słowami: Niech ci obaj nowi święci pasterze Ludu Bożego wstawiają się za Kościołem (…) Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje.

Święty Jan Paweł II był papieżem od 16 października 1978 roku do 2 kwietnia 2005 roku. W latach pontyfikatu odbył najwięcej podróży zagranicznych oraz najwięcej osób wyniósł na ołtarze – 482 osoby. Jego proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci. Święty Jan Paweł II jest jednym z około 10 tysięcy świętych czczonych w kościele katolickim.

Say