ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Najlepsze w województwie

2014-03-17 do 2014-04-01 // Oglądano: 1714 // Wstecz
Najlepsze w województwieOgromnym sukcesem gminy zakończył się finał I edycji Małopolskiego Konkursu "Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii". Pierwsze miejsce zdobyła Julia Szymusiak z Gimnazjum w Załucznem. W piątce laureatów znalazła się również Natalia Brenkus z tej samej szkoły. Obydwie uczennice przygotowała do konkursu nauczycielka historii Barbara Wojtarowicz.

Małopolski Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii” zorganizowało Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. W zmaganiach finałowych przeprowadzonych we wtorek, 4 marca, w siedzibie PWSZ w Oświęcimiu udział wzięło około 130 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Małopolski. Celem konkursu było propagowanie patriotyzmu poprzez popularyzację osoby pułkownika Witolda Pileckiego jako polskiego bohatera narodowego, upowszechnienie wiedzy o bohaterach Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego, zainteresowanie historią najnowszą Polski 1939 – 1956, a także zachowanie pamięci o bohaterskiej walce Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Spotkanie finałowe I edycji konkursu rozpoczął rektor oświęcimskiej uczelni prof. zw. dr hab. Witold Stankowski. Witając uczestników wyraził wdzięczność za przywracanie pamięci  o polskich bohaterach i ideałach, które przyświecały ich życiu. Rywalizację finałową rozpoczęła część pisemna konkursu – był to 50. minutowy test wiedzy. Po tym etapie komisja konkursu wyłoniła po 5 finalistów w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do części ustnej konkursu. Ten etap rozpoczął Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, który w swoim wystąpieniu pogratulował uczestnikom wiedzy i wyraził uznanie dla ich zainteresowania najnowszą historią Polski, podkreślając zwłaszcza szczególne znaczenie pamięci o żołnierzach wyklętych. Zmaganiom ustnym oprócz członków komisji przysłuchiwali się: JM rektor PWSZ prof. dr hab. Witold Stankowski, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski oraz dyrektorka Delegatury Kuratorium w Wadowicach Elżbieta Kowalczyk. W kategorii gimnazjalistów po dogrywce i w pięknym stylu zwyciężyła Julia Szymusiak z Gimnazjum w Załucznem. W gronie finalistów znalazła się także Natalia Brenkus z tej samej szkoły, która otrzymała wyróżnienie. Wszyscy finaliści otrzymali nagrody, dyplomy i upominki. Gratulujemy wielkiego sukcesu młodym znawczyniom naszej najnowszej historii oraz osobom, które zadbały o ich przygotowanie.

Say