ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Dzień Babci i Dzień Dziadka

2014-01-28 do 2014-02-11 // Oglądano: 1988 // Wstecz
Dzień Babci i Dzień DziadkaDzień Babci i Dzień Dziadka to dni wyjątkowe zarówno dla świętujących wtedy seniorów jak i dla najmłodszych, z zapałem przygotowujących występy, laurki i życzenia. To także czasem jedyne w roku dni, kiedy do szkół i przedszkoli zmierzają ręka w rękę najmłodsi i najstarsi. Widok to bezcenny i piękny – dowód wielkich uczuć i rodzinnych więzów a także tego, co nieuniknione – odwiecznej pokoleniowej karuzeli.

Pomysł świętowania 21 stycznia Dnia Babci pojawił się w Polsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. Popularyzowany mocno w mediach przyjął się jako kolejne świeckie święto. Dziadkowie na swój dzień musieli czekać prawie dwadzieścia lat. Dopiero w latach osiemdziesiątych 22 stycznia stał się oficjalnie Dniem Dziadka. Nie wnikając w powody wprowadzenia tych świąt dzisiaj nie wyobrażamy sobie, by mogło ich nie być. W szkołach i przedszkolach właściwe obchodzenie Świąt Seniorów to piękny przykład szacunku dla starszych i ważny element procesu wychowania. Nic dziwnego, że praktycznie wszędzie są one obchodzone, choć w różny sposób.

W tegoroczne obchody Dni Babci i Dziadka włączył się zespół regionalny „Sykowni” z Załucznego. W sali miejscowego gimnazjum pokazał góralskie jasełka, pochwalił się góralskim śpiewem i muzyką oraz zanikającą już umiejętnością składania obszernych życzeń świątecznych i noworocznych. A wszystko to w ramach inicjatywy Oddziału Związku Podhalan, by w to świętowanie włączyć nie tylko najmłodszych, ale również młodzież. No i się udało. Mamy więc nadzieję, że także starsze dzieci i młodzież będą w przyszłości pamiętać o tych, dzięki którym są – Babciach i Dziadkach. Wszystkim Szanownym Seniorom życzymy zdrowia i wielu lat szczęśliwego życia.

Say


jpg0414_19
Dodano: 2014-01-28 08:10:13Pobrano: 530 // 0.38 MB