ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Prace konserwatorskie przy kapliczce przedstawiającej św. Jana Nepomucena w Chochołowie

2013-12-04 do 2013-12-18 // Oglądano: 2139 // Wstecz
Prace konserwatorskie przy kapliczce przedstawiającej św.  Jana Nepomucena w ChochołowiePrzedstawiciele Gminy Czarny Dunajec wraz z Panem Kazimierzem Mardułą – Sołtysem wsi Chochołów dokonali odbioru prac konserwatorskich przy kapliczce pw. Św. Jana Nepomucena w miejscowości Chochołów. Prace konserwatorskie figurki prowadziła firma: Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz z siedzibą w Nowym Targu. Figura widnieje w Spisie Gminnej Ewidencji Zabytków.

Jan Nepomucen żył w Czechach w II połowie XIV wieku. Przypisywano mu wstawiennictwo w obronie przed powodzią i nawałnicami. Strzegł zasiewów przed wylewami rzek, chronił pola od burzy i gradu, ochraniał przeprawy przez rzeki i mosty. W związku z czym figurki Św. Jana Nepomucena często stawiane są w okolicach rzek, potoków. Jako patrona dobrej sławy wzywano go także w wielu innych potrzebach – chronił przed oczernianiem i złym słowem.

Kapliczka słupowa przedstawiająca Św. Jana Nepomucena w Chochołowie wykonana została w całości z kamienia naturalnego, piaskowca. Figurka znajdowała się w bardzo złym stanie. Posiadała pęknięcia, mocną zdezintegrowaną strukturę oraz dużą ilość większych i drobnych ubytków kamienia. W dolnej partii rzeźba pęknięta była na dwie części, wzmocniona i usztywniona przez to deskami i drutem. Na skutek korozji wietrznej, wszystkie krawędzie obiektu naroża oraz wzory kamieniarskie uległy przetarciu, zatracając ostrość pierwotnej formy. Najbardziej zniszczony był trzon cokołu z przedstawieniami rzeźbiarskimi w formie płaskorzeźb. Kapliczkę otaczał drewniany płotek w całości pokryty mchem i porostami.