ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Narodowe Święto Niepodległości

2013-11-15 do 2013-11-29 // Oglądano: 1964 // Wstecz
Narodowe Święto Niepodległości11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych - Narodowe Święto Niepodległości. To w tym dniu wspominamy naszych bohaterów, wracamy pamięcią i myślą do wydarzeń z historii, do trudnej i czasem bolesnej przeszłości. Myślimy o tych, którzy na niezliczonych frontach świata walczyli o wolną Polskę. Bez względu na czas i miejsce składali w ofierze dar najcenniejszy - własne życie, by spełniło się największe pragnienie każdego człowieka – życie w wolnej Ojczyźnie.

Gminne Święto Niepodległości obchodzono w tym roku w Odrowążu. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, którą celebrowali kapłani z dekanatu. Okolicznościowe kazanie wygłosił miejscowy proboszcz, ks. Jan Luberda. Po liturgii uczestnicy Narodowego Święta udali się w zorganizowanym szyku pod pomnik poległych w walce o wolność Ojczyzny, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze. Wśród oddających cześć bohaterom przeszłości był wójt gminy Czarny Dunajec Józef Babicz i przewodnicząca Rady Gminy Beata Palenik, delegacja Straży Granicznej, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy szkół i pracownicy urzędu gminy. Nowotarską Delegaturę Małopolskiego Kuratorium Oświaty reprezentowała Maria Głuszak. Wszyscy obecni zebrali się po to, by zachować pamięć o tych ludziach i wydarzeniach, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Przed spotkaniem w Odrowążu delegacje władz samorządowych z wójtem Józefem Babiczem odwiedziły Czarny Dunajec i Chochołów. Tam również złożono wieńce i zapalono znicze przy pomnikach ofiar walk o wolność.

Ważną atrakcją obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Odrowążu było spotkanie w budynku szkoły podstawowej, gdzie odbyło się podsumowanie I Powiatowego Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża, połączone z koncertem laureatów. Poniedziałkowe świętowanie rozpoczęto tradycyjnie od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania hymnu państwowego.  Przybyłych na uroczystość powitała dyrektorka szkoły Iwona Florczyk. Były również inne wystąpienia oficjalne: przemawiał wójt Józef Babicz, przedstawicielka Delegatury Kuratorium w Nowym Targu Maria Głuszak i prezes Związku Podhalan Maciej Motor-Grelok. Protokół z postanowieniami jury konkursu odczytał sekretarz Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Kazimierz Bielak. Nagrody wręczano wspólnie – dyrektorka SP w Odrowążu Iwona Florczyk, członkowie jury oraz Wójt Józef Babicz. Część artystyczną rozpoczęli gospodarze – uczniowie SP w Odrowążu pokazali na scenie widowisko pełne symboliki niepodległościowej. Później kolejni laureaci konkursu prezentowali nagrodzone występy. Niezwykła atmosfera wspólnego przeżywania patriotycznych pieśni udzieliła się wszystkim słuchającym laureatów konkursu. Na zakończenie zaproszono wszystkich do dalszego świętowania przy stołach.

Narodowe Święto Niepodległości to dzień niezwykły, wyjątkowy, wielki i ważny. Rozwijając formułę jego świętowania a zwłaszcza włączając w nie dzieci i młodzież dbamy o to, by takim pozostał na zawsze. 

Say