ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Lekcje patriotyzmu

2013-11-14 do 2013-11-28 // Oglądano: 1785 // Wstecz
Lekcje patriotyzmuNarodowe święta są dla mieszkańców danego kraju okazją do manifestowania własnej przynależności narodowej i społecznej. Różnie się to odbywa w zależności od regionu świata, poziomu świadomości i kultury. Amerykanie zwyczajowo wywieszają flagi, europejczycy świętują i odpoczywają, narody słowiańskie mają kolejne w roku dni wolne od pracy i okazję do bezkarnego z zasady czyli nieograniczonego spożywania różnorakich napojów. A jak to jest u nas?

Wystarczy popatrzeć, jak wyglądają nasze wioski, na ilu domach powiewają flagi państwowe, jak świętujemy pamięć o przeszłości i o tych, którym zawdzięczamy wolność. Bywa, że flagi są tylko na budynkach tak zwanej użyteczności publicznej: gminie, szkołach, ośrodkach zdrowia czy remizach. Wielu z nas traktuje święta państwowe jako zwykłe dni robocze. Patrząc z perspektywy kilkunastu lat wiele się zmieniło na lepsze, szkoda tylko, że jeszcze tak mało.

W ostatni poniedziałek obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Były oficjalne obchody gminne z udziałem władz, składano wiązanki kwiatów pod pomnikami, odbywały się akademie i wieczornice. To, jak będzie świętowane w przyszłosci zależy od nas samych i od tego jak, wychowamy młode pokolenie. Troszczą się o to rodzice i dziadkowie, ale głównie zajmują się tym nauczyciele, bo to w szkołach pojawiąją się okolicznościowe gazetki i są organizowane uroczyste akademie. I bardzo dobrze, że uczymy szacunku do przeszłości i innych wokół nas. Od młodych dzisiaj zależeć przecież będzie nasza przyszłość…

Fot. i opr. Say