ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Palił się Chochołów

2013-10-11 do 2013-10-26 // Oglądano: 3163 // Wstecz
Palił się ChochołówChochołów, malownicza zabytkowa miejscowość położona w gminie Czarny Dunajec stała się areną zmagań strażaków, którzy pod kryptonimem "Chochołów 2013" przećwiczyli działania ratowniczo – gaśnicze podczas zdarzeń z obiektami zabytkowymi.

W ćwiczeniach taktyczno - bojowych wzięli udział strażacy ochotnicy z 11 jednostek z gminy Nowy Targ i strażacy JRG z Nowego Targu.

- Scenariusz ćwiczeń zakładał, że podczas prac remontowych w budynku byłego ośrodka zdrowia w wyniku pozostawienia włączonego elektrycznego grzejnika dochodzi do pożaru budynku. Pracownicy wykonujący prace budowlane podejmują działania gaśnicze własnymi siłami. W bliskim sąsiedztwie budynku znajdują się inne budynki drewniane, które ze względu na panujące warunki pogodowe (silny porywisty wiatr o zmiennym kierunku) oraz konstrukcję drewnianą mogą ulec zapaleniu. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego zostaje zaalarmowane poprzez pracowników. W wyniku działań gaśniczych dwóch pracowników doznaje poparzeń, a trzeci zatruwa się dymem. W wyniku wszystkich zdarzeń pożar obejmuje cały budynek. Wzmagający się wiatr powoduje przenoszenie się ogni lotnych na pozostałe budynki znajdujące się w okolicy, gdzie dochodzi do powstania kolejnych ognisk pożaru – mówi kpt. Piotr Krygowski, oficer prasowy PSP w Nowym Targu.

- SKKP Nowy Targ zgodnie z procedurami dysponuje na miejsce zdarzenia siły i środki JRG Nowy Targ, miejscową jednostkę OSP Chochołów oraz jednostki OSP z terenu gminy. O zdarzeniu zostaje powiadomiony Komendant Powiatowy oraz SKKW Kraków. Naczelnik OSP Chochołów jako I KDR zastaje następującą sytuację: pożar całkowity budynku byłego ośrodka zdrowia. I KDR prosi o zadysponowanie pozostałych sił i środków OSP z terenu gminy Czarny Dunajec. Poleca podać jeden prąd wody w natarciu na palący się obiekt oraz jeden prąd w obronie na sąsiedni budynek oraz wykonać zasilanie z hydrantu. Pożar rozprzestrzenia się na kolejne budynki. Po przyjeździe jednostek OSP podawane są dodatkowe prądy wody w natarciu na palące się obiekty. Dodatkowo wykonywane jest zasilanie z potoku Czarny Dunajec (z uwagi na niski stan wody pomijany jest potok Młynówka). Na miejsce zdarzenia przyjeżdża zastęp GCBA 5/32 i SLRr Nissan z D-cą JRG Nowy Targ. D-ca JRG Nowy Targ po zapoznaniu się z sytuacją przejmuje dowodzenie i poleca:
- zbudować punkt czerpania wody na potoku Czarny Dunajec w oparciu o motopompy z samochodów pożarniczych.
- zadysponować SCH-30 z JRG Nowy Targ

- z samochodu GCBA 5/32 z JRG Nowy Targ podać dwa prądy wody na palące się budynki – mówi Piotr Krygowski.

 
Celem ćwiczeń były koordynacja współdziałania i dowodzenia jednostkami ochrony przeciwpożarowej, praktyczne sprawdzenie funkcjonowania systemu ratowniczo – gaśniczego na poziomie powiatowym, praktyczne sprawdzenie założeń planów ratowniczych, sprawdzenie alarmowania i doskonalenie systemów łączności w terenie górskim, zapoznanie się z występującymi zagrożeniami oraz z warunkami, możliwościami i zasadami prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na terenie z obiektami. zabytkowymi,
określenie potrzeb w zakresie sił i środków niezbędnych do realizacji działań ratowniczych w trudnych warunkach

W chochołowskich manewrach udział wzięły 3 zastępy Komendy Powiatowej PSP w Nowym Targu i 11 jednostek OSP z gminy Czarny Dunajec - 5 zastępów  OSP w KSRG (OSP Chochołów, OSP Czarny Dunajec, OSP Piekielnik, OSP Podczerwone, OSP Ratułów Górny) i
6 zastępów OSP poza KSRG - (OSP Ciche Dolne, OSP Ciche Środkowe, OSP Ciche Górne I, OSP Ciche Górne II, OSP Koniówka i OSP Czerwienne Górne)

Ćwiczenia w Chochołowie były drugim etapem ćwiczeń gminy Czarny Dunajec. Dzień wcześniej, w poniedziałek 7 października w Urzędzie Gminy w Czarnym Dunajcu odbyło się szkolenie (ćwiczenia aplikacyjne) na temat "Doskonalenia współdziałania Jednostek Organizacyjnych Gminy i komórek organizacyjnych Urzędu Gminy w przygotowaniu i realizacji zadań obronnych, w tym procedur zawartych w kartach realizacji zadań operacyjnych ujętych w Planie operacyjnym funkcjonowania Gminy Czarny Dunajec w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa i w czasie wojny" z elementami obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.

Organizatorem ćwiczeń był Urząd Gminy Czarny Dunajec.

Tekst i fot. Piotr Duraj

www.goral.info.pl