ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

PROTOKÓŁ Z XXVI PRZEZIYRACKI MŁODYCH TONIECNIKÓW I ŚPIEWOKÓW GÓRALSKICH W RATUŁOWIE, ODBYWAJĄCEJ SIĘ W DNIU 6.10.2013r.

2013-10-09 do 2013-10-24 // Oglądano: 3029 // Wstecz
PROTOKÓŁ  Z XXVI PRZEZIYRACKI MŁODYCH TONIECNIKÓW  I ŚPIEWOKÓW GÓRALSKICH W RATUŁOWIE, ODBYWAJĄCEJ SIĘ W DNIU 6.10.2013r.

Komisja w składzie:

Jan Stachoń -  Przewodniczący

Marcin Kudasik – Członek

Renata Zięba - Członek

 

W Przeziyracce wzięło udział  41 par tanecznych , 11 grup tańca zbójnickiego, 39 grup śpiewaczych i 38 solistów z 31 zespołów regionalnych (Odrowązianie z Odrowąża, Mali Mietusianie z Mietustwa , Zeleźnica z Pieniążkowic, Tatry z Ratułowa, Siumni z Chochołowa, ,Wróblowianie z Wróblówki, Bystrzanie z Nowego Bystrego, Turnie ze Starego Bystrego, Dzielany z Działu, Sykowni z Załucznego, Mali Skrzypnianie ze Skrzypnego, Zornica z Zakopanego, Mali Brzegowianie z Brzegów, zespół z Piekielnika,  Zawaternik z Leśnicy Gronia,  Ślebodni  z Leśnicy Groni, Śleboda z Podczerwonego, Biołodunajcanie z Białego Dunajca , Polany Kościeliska,  Mali Dunajcanie z Czarngo Dunajca, Giewont Olcza, Mali Białcanie z Białki Tatrzanskiej, Mali Witowianie z Witowa, Mali Dzianisanie z Dzianisza , Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, Serdocki z Podszkla, Mali Zaskalanie z Zaskala, Watra z Bańskiej Wyznej, Mali Holni z Sierockiego, zespół z Murzasichla, Zyngierki z Maruszyny Dolnej ) .

 

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

W kategorii – TANIEC ZBÓJNICKI:

Kategoria I:

I m. -  ,,Turnie” ze Starego Bystrego

II m -  „Zeleźnica” z Pieniążkowic

III m - ,,Sykowni” z Załucznego

 

Wyróżnienie:

„Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, „Giewont” z Olczy, „Śleboda” z Podczerwonego

 

Kategoria II:

I m. –  ,,Tatry” z Ratułowa

II m. –   „Bystrzanie” z Nowego Bystrego

III m. – ,,Piekielnicanie” ze Piekielnika

Wyróżnienie:

„Zawaternik” z Leśnicy Gronia, „Dzielany” z Działu

 

Kategoria - ŚPIEW SOLOWY

 

Kategoria I:

I m. – Zuzanna Kopieć  (zespół ,,Tatry” z Ratułowa)

II m. – Adriana Kuchta (zespół ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej)

III m. – Klaudia Głowacz (zespół ,,Odrowązianie ” z Odrowąża)

 

Wyróżnienie: Oskar Sikorski („Mali Brzegowianie” z Brzegów),  Katarzyna Bobak („Mali Holni” z Sierockiego

 

 

Kategoria II:

I m. – Natalia Bartol (,,Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej)

II m. – Daria Król (zespół „Serdocki” z Podszkla)

III m. – Iwona Stopka (z Wróblówki)

 

Wyróżnienie:

Stanisław Kwak („Mali Skrzypnianie” ze Skrzypnego, Natalia Kowalczyk („Siumni” z Chochołowa), Dominik Cudzich („Zyngierki” z Maruszyny Dolnej)

 

Kategoria III:

I m. – Klaudia Bzdyk (zespół ,,Mali Witowianie” z Witowa)

II m – Marta Strama („Watra” z Bańskiej Wyżnej)

III m – Elżbieta Bukowska (,,Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej)

III m – Przemek Wesołowski („Dzielany” z Działu)

 

Wyróżnienie:

Monika Obrochta („Polany” z Kościeliska), Maria Karpiel („Polany” z Kościeliska)

 

 

kategoria - ŚPIEW GRUPOWY:

 

Kategoria I:

I m. - „Tatry” z Ratułowa

II m. - ,,Serdocki” z Podszkla

III m. – ,,Mali Witowianie” z Witowa

Wyróżnienie:

Zespół „Mali Miętusianie” z Miętustwa, „Piekielnicanie” z Piekielnika, „Siumni” z Chochołowa

 

Kategoria II:

I m. – Duet z Działu (Przemysław Wesołowski, Ewelina Figura)

II m. – Duet „Serdocki” z Podszkla (Dominik Ledworuch i Tomasz Opyd)

III m. – Zespół „Mali Mietusianie” z Miętustwa

Wyróżnienie:

„Bystrzanie” z Nowego Bystrego, „Zeleźnica” z Pieniążkowic

 

Kategoria III:

I m. - „Skrzypnianie” ze Skrzypnego

II m. - „Biołodunajcanie” z Białego Dunajca

III m. – Duet „Zornicy” TCKiS Jutrzenka Zakopane (Jakub Kluś i Anna Gąsienica Byrcyn)

 

Wyróżnienie:

„Serdocki” z Podszkla, „Mali Dzianisanie” z Dzianisza, „Bystrzanie” z Nowego Bystrego

 

 

 

 

kategoria - TANIEC SOLOWY:

 

Kategoria I:

I m. – Jakub Nowak i Julia Styrczula (zespół „Tatry” z Ratułowa)

II m. – Jakub Wesołowski i Martyna Habas (zespół „Dzielany” z Działu)

III m. – Piotr Gawron i Justyna Fiedor (zespół „Zeleźnica” z Pieniążkowic)

 

Wyróżnienie:

Andrzej Skorusa i Małgorzata Piszczór (zespół „Bystrzanie” z Nowego Bystrego), Jan Skowyra i Weronika Strama (zespół „Giewont” z Olczy), Seweryn Piekielnicki i Agnieszka Tomasik (zespół „Piekielnicanie” z Piekielnika)

 

 

 

Kategoria II:

I m. – Jan Łaś i Anna Łaś (zespół „Zawaternik” z Leśnicy Gronia)

II m. –Paweł Mulica i Joanna Krzeptowska Jasinek  (zespół ,,Polany” z Kościeliska)

III m. – Marcin Dusza i Klaudia Głowacz (zespół ,,Odrowązianie” z Odrowąża)

Wyróżnienie:

Szymon Wyrostek i Kamila Parzygnat (zespół „Mali Miętusianie” z Miętustwa)

Bartłomiej Fudala i Zuzanna Król (zespół „Sykowni” z  Załucznego)

Leszek Dzielski i Natalia Krużel (zespół „Dzielanie” z Działu)

 

 

Kategoria III:

I m. – Jakub Styrczula i Maria Karpiel  (zespół „Polany” z Kościeliska)

II m. – Andrzej Skupień i Aneta Bukowska (zespół „Giewont” z Olczy)  

III m. – Paweł Sarniak i Joanna Kąś (zespół ,,Piekielnicanie” z Piekielnika)

 

Wyróżnienie:

Hubert Stopka i Karolina Gąsienica Sieczka (zespół ,,Polany” z Kościeliska)

 

NAGRODA SPECJALNA za taniec solowy:

Adriana Kuchta (Zespół „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej)

Klaudia Głowacz (zespół ,,Odrowązianie” z Odrowąża)

Maria Karpiel (zespół „Polany” z Kościeliska)

 

 

 

 Główne uwagi jurorów skierowane do instruktorów, opiekunów grup oraz uczestników  XXVI Przeziyracki w Ratułowie:

- dbałość w doborze przyśpiewek do tańca i różnicowanie ich zgodnie z tradycją,

- zwrócenie uwagi na technikę wykonywanego tańca, często wykonywanego zbyt szybko i niedokładnie, 

- zwrócenie uwagi na zbyt długie spódnice, kierpce powinny być sznurowane - szczególnie w III kategorii

- śpiew i taniec powinien przynosić radość a nie smutek i przymus,

- śpiew w kategorii II – wprowadzić drugi głos

 

Jednocześnie jury podkreśla wysoki i wyrównany poziom reprezentowany przez uczestników „Przeziyracki”. Szczególnie cieszy  odwaga i zaangażowanie najmłodszych wykonawców.

Jury dziękuje uczestnikom, rodzicom, kierownikom zespołów za wkład pracy w przygotowanie i naukę młodych pokoleń w podtrzymywaniu tradycji i kultury góralskiej oraz organizatorom za przygotowanie imprezy.

     

Nagrodzeni w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Nagrody w postaci ciupag za zajecie miejsca od I – III w kategorii popisu tańca zbójnickiego zostały ufundowane przez Starostę Powiatu Nowotarskiego oraz przez

Wójta Gminy Czarny Dunajec.


Jury