ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Hołdymas 2013 - gminne dożynki

2013-08-29 do 2013-09-14 // Oglądano: 3522 // Wstecz
Hołdymas 2013 - gminne dożynkiW ostatnią niedzielę, 25 sierpnia, po raz 23. świętowano w Czarnym Dunajcu pomyślne zebranie plonów i zbliżający się koniec tegorocznych prac polowych. Mowa o dożynkach gminnych zwanych Hołdymasem. Głównym organizatorem imprezy był jak zwykle czarnodunajecki Urząd Gminy a dokładnie Centrum Kultury i Promocji. W przygotowania włączyły się także lokalne instytucje i organizacje. Nie zawiedli też sponsorzy, których hojność znacząco podnosi atrakcyjność programu obchodów. Hołdymas jak zwykle gwarantował dobrą zabawę wszystkim uczestnikom gminnego święta.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się konkursem wieńców dożynkowych. Efekty działań lokalnych twórców przyjmują często bardzo oryginalne kształty i formy. Wspólny pozostaje budulec: to najczęściej ziarna zbóż, kłosy, łodygi i owoce. Ich wykonanie jest zazwyczaj bardzo czasochłonne, a rozmiary bywają imponujące. Ocenione wieńce w orszaku wraz z pocztami sztandarowymi trafiły do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta msza święta, sprawowana w duchu dziękczynienia za tegoroczne plony. Rozpoczęcie Mszy świętej poprzedziło poświęcenie nowego nabytku miejscowych strażaków – nowoczesnego wozu bojowego. W liturgii jak zwykle uczestniczyli mieszkańcy, zaproszeni goście, władze gminy i radni. W procesji z darami przyniesiono głównie chleb i miód, symbolizujące rolniczy trud i ciężką pracę. Do symboliki chleba nawiązał też w homilii ks. Marek Kasperkiewicz: Nasze plony to połączenie Bożej Opatrzności i ludzkiego wysiłku – mówił celebrans – Chleb zaś jest wielkim wołaniem o jedność i zgodę.

Dalsze obchody Hołdymasu to już teren stadionu sportowego i okolic, gdzie uczestnicy dożynek przeszli w uroczystym pochodzie. Na miejscu przywitał zebranych gospodarz uroczystości czyli wójt Józef Babicz. Przypomniał w wystąpieniu najważniejsze sukcesy rolników i hodowców z gminy oraz życzył wszystkim dobrej zabawy. Wójt Józef Babicz wraz z przewodniczącą Rady Gminy Beatą Palenik dokonali również uroczystego przekazania nowego wozu bojowego strażakom z Czarnego Dunajca. Ci zaś podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania nowoczesnego pojazdu. Potem zebrani na stadionie obejrzeli przejazd zaprzęgów paradnych i gospodarskich. Atrakcją był wóz gospodarski ciągnięty przez krowę. Ogłoszono także wyniki licznych konkursów, organizowanych przy okazji dożynek. Wielką popularnością cieszył się konkurs na oryginalne i najlepiej przygotowane potrawy regionalne. Koleje atrakcje czekały na uczestników Hołdymasu na plenerowej scenie. Tradycyjnie koncertowała orkiestra dęta z Czarnego Dunajca, wystąpił też dawno niewidziany tu Kabaret „Truteń” ze Skawy. Sporą atrakcją były występy zespołów regionalnych ze Słowacji, Cypru i Węgier, które pokazują się w Czarnym Dunajcu przy okazji ich pobytu w Zakopanem. Zespoły imponowały bogactwem strojów, odmiennością muzyki, pięknem tańca i śpiewu. Były ponadto konkursy z nagrodami, zabawy dla dzieci, gastronomia, miejsca w namiotach i pod parasolami. Tańczyła i śpiewała czarnodunajecka „Watra” i zespół regionalny z Soblówki. Był pokaz mody góralskiej, sukien ślubnych i wyjściowych. A wieczorem same koncerty, przedzielone konkursami i pokazem sztucznych ogni. Wystąpiły takie zespoły, jak „Folk Afera”, „Jazgot”, „Góral Power” i „Turnioki”. Całość zakończyła zabawa taneczna. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z niedzielnego świętowania.

Say