ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Redyk Karpacki w Chochołowie

2013-08-12 do 2013-08-26 // Oglądano: 3104 // Wstecz
Redyk Karpacki w ChochołowiePonad 300 owiec przeszło w sobotę przez zabytkową podhalańską wieś - Chochołów. Pasterze i juhasi z Rumunii, Ukrainy i Polski pokonali już ponad 1000 km., by dotrzeć do żywego skansenu budownictwa regionalnego. To tylko przystanek na drodze Redyku Karpackiego, który zmierza do czeskiej Ostrawy.

Pasterzy i juhasów witano już na początku miejscowości. Wójt gminy Czarny Dunajec Józef Babicz powitał ich wręczając okolicznościowe spinki góralskie. Towarzyszyli mu sołtys Chochołowa, mieszkańcy tej miejscowości i kapela góralska.

W centrum Chochołowa, Redyk powitany został przez starostę tatrzańskiego i niemieckich pasterzy z Brandenburgii, Westfalii i Winterbergii oraz mieszkańców Chochołowa, którzy z zaciekawieniem oczekiwali tego wielkiego wydarzenia. I doczekali się. Wraz z pasterzami i owcami przeszli przez Chochołów pod miejscową remizę OSP gdzie odbyło się spotkanie pasterzy Europy Zachodniej z pasterzami Karpat. Nie zabrakło przemówień, okolicznościowych upominków. Na koniec pasterze i zaproszeni goście mogli posmakować się w kwaśnicy w sali Związku Podhalan.

Redyk Karpacki jest międzynarodowym projektem kulturowym, mającym na celu tradycyjną wędrówkę pasterzy z owcami przez tereny państw karpackich - Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty.

Fot. Piotr Duraj
www.goral.info.pl