ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Komunikat CKiP

2013-07-12 do 2013-07-31 // Oglądano: 2130 // Wstecz
Komunikat CKiPW niedzielę 7 lipca 2013r. odbyło się w Chochołowie „Śpiywanie i Granie Pod Chochołowiańskom Strzechom”.

Celem przeglądu była popularyzacja zwyczajów i obrzędów oraz tańca regionalnego związanych z różnymi rejonami etnograficznymi jak również stworzenie możliwości prezentacji dorobku artystycznego zespołów regionalnych.

Przegląd zorganizowany został przez Związek Podhalan w Polsce, przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Sołectwem Chochołów, Oddziałem ZP w Chochołowie, OSP Chochołów.

 

Imprezę otworzyli: Prezes Związku Podhalan w Chochołowie p. Józefa Stalmach, Skarbnik Gminy p. Stanisława Pilch, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec p. Stanisław Bukowski, Sołtys wsi Chochołów p. Kazimierz Marduła. Wśród gości nie zabrakło wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego p. Jana Hamerskiego oraz Wójta Gminy Czarny Dunajec p. Józefa Babicza.

 

W trakcie przeglądu zaprezentowały się zespoły regionalne z Podhala, Orawy, oraz gościnnie chóry z Górnego Śląska i Ziemi Opolskiej, które wspólnie z zespołami „Watra” z Czarnego Dunajca oraz „Mali Bartusie” z Murzasichla zaśpiewali tradycyjne piosenki śląskie i góralskie. Wystąpiły również zespoły: „Zeleźnica” z Pieniążkowic, „Serdocki”

 

z Podszkla, „Mali Wróblowianie” z Wróblówki, „Piekielnicanie” z Piekielnika, „Tatry” z Ratułowa, „Turnie” ze Starego Bystrego, „Siumni” z Chochołowa, „Bachledówka” z Czerwiennego, „Mali Miętusianie” z Cichego-Miętustwa, „Odrowązianie” z Odrowąża, „Sykowni” z Załucznego, „Goralcek” z Suchej Hory, „Mali Dunajcanie” z Czarnego Dunajca, „Dzielanie” z Działu, „Śleboda” z Podczerwonego.

 

Występującym zespołom wręczono pamiątkowe statuetki oraz dyplomy uczestnictwa. Przegląd zgromadził ludzi nie tylko z Chochołowa, ale i z całej gminy Czarny Dunajec oraz turystów przebywających na Podhalu.

 

Po zakończeniu prezentacji zespołów regionalnych publiczność bawił kabaret „Truteń” ze Skawy.

 

Zakończenie festynu uświetnił koncert kapeli „Cooltura”.

 

Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec zapewniło zespołom transport oraz poczęstunek.

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.